Maści przeciwbolowe i przeciwzapalne

Leki przeciwzapalne stosowane miejscowo

Preparaty typu NLPZ to jedne z najczęściej wykorzystywanych leków do zwalczania dolegliwości bólowych i łagodzenia stanów zapalnych. Oprócz ogólnoustrojowego zastosowania mogą być używane do niwelowania miejscowych dolegliwości. Które niesteroidowe leki przeciwzapalne są polecane do punktowej aplikacji? Przy jakich problemach warto je wykorzystać?

Działanie leków NLPZ – na czym polega?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to środki farmakologiczne, które zmniejszają gorączke, dolegliwości bólowych i aktywne zmiany zapalne. Mechanizm ich działania bazuje na ograniczeniu aktywności enzymów cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2), które biorą bezpośredni udział w powstawaniu prostaglandyn. Z kolei prostaglandyny to jak wiadomo mediatory stanu zapalnego, które współuczestniczą w wyzwalaniu gorączki i obrzęków oraz pobudzają receptory bólowe. Nietrudno domyślić się, że zahamowanie aktywności COX spowoduje zmniejszone odczuwanie bólu, spadek temperatury oraz osłabienie stanu zapalnego.

Które leki przeciwzapalne warto stosować miejscowo?

Do leków z grupy NLPZ zaliczamy rożne składniki aktywne, które charakteryzuje odmienne działanie. Część z nich wykazuje lepsze właściwości w przeciwdziałaniu gorączce, inne znacznie korzystniej radzą sobie w zwalczaniu dolegliwości bólowych i niedogodności spowodowanych stanem zapalnym. Te drugie znacznie lepiej sprawdzą się w przypadku miejscowego zastosowania. Wśród nich najlepszym wyborem są:

  •     diklofenak
  •     ibuprofen
  •     ketoprofen
  •     naproksen

Wskazania do miejscowego stosowania NLPZ

Punktowa aplikacja niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest rekomendowana w głównej mierze przy problemach związanych z narządem ruchu. Dolegliwości bólowe, obrzęki i zmiany zapalne dotyczące połączeń stawowych i tkanek miękkich są zwykle efektem urazu mechanicznego, przeważnie o charakterze kontuzji sportowej. Dlatego też NLPZ to niezwykle często pierwszy wybór dla złagodzenia objawów i poprawy komfortu osób po stłuczeniach, skręceniach i zwichnięciach.

Niemniej jednak leki przeciwzapalne stosowane miejscowo sprawdzą się też w problemach uwarunkowanych innymi przyczynami. Nie można zapominać, że wspomniane dolegliwości tkanek miękkich i stawów mogą być wynikiem rozmaitych schorzeń np. choroby zwyrodnieniowej, rabdomiolizy, czy problemach o podłożu reumatologicznym.

Co istotne – ryzyko wywołania poważnych działań niepożądanych przy miejscowym stosowaniu leków przeciw zapalnych jest niewielkie. Duże bezpieczeństwo wynika przede wszystkim z faktu, że preparaty zawierają stosunkowo małe dawki zawartych składników aktywnych.

W jakiej formie występują leki przeciwzapalne stosowane miejscowo?

Wyżej wymienione niesteroidowe leki przeciwzapalne są na ogół dostępne w formie kapsułek, tabletek i syropów, które gwarantują systemowe działanie. Preparaty wykorzystywane do miejscowej aplikacji występują w rozmaitych postaciach. Znacznie lepszym wyborem od kremów i maści są żele i mikroemulsje, które umożliwiają zawartym składnikom aktywnym wysoką skuteczność penetracji przez skórę. Oprócz nich warto wspomnieć, że NLPZ do stosowania miejscowego można nabyć w mniej oczywistych formach np. aerozoli lub plastrów z dodatkowym działaniem rozgrzewającym, lub chłodzącym.

 

Bibliografia:

  1.     https://www.mp.pl/bol/badania/96492,miejscowe-leczenie-bolu
  2.     https://izba-lekarska.pl/numer/numer-32018-2/nlpz-niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-stosowane-miejscowo/
  3.     https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/kiedy-i-jak-stosowac-miejscowe-leki-przeciwzapalne-zele-vs-spraye-w-leczeniu-bolu-tkanek-miekkich-zwiazanych-ze-skreceniami-stawow-i-z-ostrym-urazowym-zapaleniem-sciegien