Leki przeciwzapalne na kręgosłup.

Leki przeciwzapalne na kręgosłup

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są popularnym problemem i mogą dotyczyć osób w różnym wieku. Ból kręgosłupa może być uwarunkowany wieloma przyczynami – jednak we wszystkich przypadkach pojawia się decyzja o sięgnięciu po leki przeciwzapalne. Jakie preparaty antyzapalne można wykorzystać, aby złagodzić dolegliwości związane z kręgosłupem?

Ból kręgosłupa – przyczyny

Trudno wskazać jedną, najczęstszą przyczynę występowania bólu w obrębie kręgosłupa. Czynniki przyczyniające się do występowania bólu i towarzyszących mu niedogodności (m.in. uczucie sztywności, ograniczenie zakresu ruchomości, obrzęk) mogą być naprawdę rozmaite. Ból kręgosłupa może mieć różnorodne podłoże – począwszy od urazu mechanicznego (np. kontuzja sportowa, wypadek komunikacyjny), przez zmiany zwyrodnieniowe związane z procesem starzenia się organizmu, przeciążenie mięśni (np. praca fizyczna, otyłość), a skończywszy na problemach neurologicznych (np. ucisk korzeni nerwowych), wadach postawy ciała czy zaburzeniach związanych z układem kostnym (np. osteoporoza). Ponadto nie można zapominać, że ból i zmiany zapalne w obrębie kręgosłupa mogą mieć charakter autoimmunologiczny (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – ZZSK, artretyzm).

Leki przeciwzapalne na kręgosłup – co można stosować?

Łagodzenie dolegliwości bólowych i stosowanie leków przeciwzapalnych jest formą leczenia objawowego. Oznacza to, że preparaty antyzapalne mają wyłącznie zminimalizować uciążliwe niedogodności i poprawić komfort codziennego życia pacjenta. Najczęstszym wyborem pacjentów z bólem kręgosłupa są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą być zażywane w różnorodnych formach:

  • kapsułek,
  • aerozolu,
  • plastrów,
  • maści, kremu lub żelu,
  • tabletek dojelitowych i musujących.

Leki przeciwzapalne stosowane w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, które są dostępne bez recepty mogą, zawierać diklofenak, naproksen, ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol czy metamizol.
Intensywność bólu kręgosłupa może być jednak niezwykle duża – do tego stopnia, że pojawia się konieczność sięgnięcia po NLPZ dostępne wyłącznie na receptę. Tego typu preparaty mogą się sprawdzić np. w przypadku chorób reumatoidalnych, w których dolegliwości bólowe są trudne do opanowania za pomocą zwykłych leków. Przykładami tego typu produktów leczniczych są m.in. celekoksyb, nabumeton czy nimesulid.

Niemniej jednak nie tylko NLPZ są wykorzystywane do przeciwdziałania zmianom zapalnym w obrębie kręgosłupa. Oprócz nich specjaliści mogą zaproponować pacjentom:

  • Glikokortykosteroidy np. prednizolon.
  • Preparaty immunosupresyjne np. sulfasalazyna.
  • Nowatorskie leki biologiczne np. certolizumab.

Farmakoterapia to nie wszystko

Ból i zmiany zapalne kręgosłupa to w zdecydowanej większości przypadków objawy problemów o znacznie głębszym podłożu. Dlatego też leczenie farmakologiczne pozwala złagodzić występujące symptomy i ułatwić pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Problemy uwarunkowane np. przeciążeniem, dyskopatią czy zespołami korzeniowymi należy rozwiązać poprzez wizytę u fizjoterapeuty – wykonanie badań obrazowych może okazać się natomiast pomocne w różnicowaniu choroby i dla łatwiejszego postawienia trafnej diagnozy.
Zgoła inaczej jest w przypadku chorób reumatycznych i autoimmunologicznych. Choć farmakoterapia również nie gwarantuje pełnego wyleczenia, to jednak jest niezbędnym elementem codzienności pacjenta. Wówczas leki przeciwzapalne są tak naprawdę jedynym sposobem, aby utrzymać optymalny poziom sprawności chorego.

Bibliografia:

  1. Jarosz J. „Leczenie farmakologiczne bólów kręgosłupa.” Lekarz POZ 2015, 1(1): 13-20.
  2. https://receptomat.pl/problem/bol-kregoslupa/leki
  3. https://www.zwrotnikraka.pl/skuteczne-metody-na-zlagodzenie-bolu-kregoslupa/
  4. https://aptekapuls.pl/blogs/186_bol-kregos%C5%82upa-i-plecow-jakie-leki-przeciwbol.html