Interakcje leków przeciwzapalnych (fot. Canva).

Jakie są popularne interakcje leków przeciwzapalnych?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są wykorzystywane w przypadkach różnych dolegliwości bólowych. Ich zaletami są duża skuteczność działania, stosunkowo szybkie działanie i łatwa dostępność. Choć NLPZ są preparatami dostępnymi bez recepty, to nie można zapominać, że podobnie jak inne leki mogą wchodzić w rozmaite interakcje. O jakich interakcjach leków przeciwzapalnych należy pamiętać? Które z nich są szczególnie niebezpieczne?

NLPZ a doustne leki przeciwzakrzepowe

To przypuszczalnie najczęściej wymieniana interakcja niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Antykoagulanty (np. warfaryna) to grupa leków stosowanych w profilaktyce powstawania zakrzepów m.in. po przebytych operacjach czy ze skłonnościami do krwawień. Stosowanie leków przeciwzapalnych jak chociażby ibuprofenu czy naproksenu może nieznacznie wydłużyć czas krwawienia, a same leki oddziałują na proces zahamowania agregacji płytek krwi. W konsekwencji połączenie NLPZ z doustnymi antykoagulantami może spotęgować ryzyko krwawienia.

Blokery receptora H2 a leki przeciwzapalne

Błędnym połączeniem jest równoczesne stosowanie NLPZ z antagonistami receptora histaminowego H2. Leki te stosowaną w chorobie refluksowej przełyku czy dyspepsji (np. ranitydyna). Co prawda blokery H2 nie wchodzą w interakcje, ale mogą hamować objawy uszkodzenia przewodu pokarmowego przed NLPZ.

Równoczesne stosowanie kilku NLPZ

Niezalecane jest stosowanie kilku różnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Choć preparaty te wykazują podobny mechanizm działania, to jednak zastosowanie różnych składników aktywnych drastycznie zwiększa ryzyko krwawień w przewodzie pokarmowym i innych niebezpiecznych skutków ubocznych.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne a leki na nadciśnienie

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) oraz leki moczopędne (diuretyki pętlowe) to dwie popularne grupy środków farmakologicznych do walki z nadmiernym ciśnieniem. Jednak pacjenci stosujący tego typu leki powinni wystrzegać się lub zachować sporą ostrożność w stosowaniu NLPZ. Istnieje bowiem ryzyko, że połączenie tego typu preparatów może doprowadzić do zjawiska nefrotoksyczności – niebezpieczeństwo jest szczególnie duże w przypadku seniorów.

W wątku leków hipotensyjnych warto też wspomnieć o beta-blokerach, a zwłaszcza o wybiórczych antagonistach receptorów beta-1 (np. atenolol). Niesteroidowe leki przeciwzapalne prowadzą do osłabienia ich skuteczności terapeutycznej.

Ponadto NLPZ osłabiają działanie hipotensyjne sartanów oraz mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerek.

Leki przeciwcukrzycowe a NLPZ

Sulfonylomocznik (np. tolbutamid) jest wykorzystywany u pacjentów z cukrzycą nieinsulinozależną, a jego właściwości terapeutyczne mają na celu obniżenie podwyższonej glikemii. Połączenie sulfonylomocznika z NLPZ może potęgować efekt hipoglikemiczny i tym samym prowadzić do przesadnego obniżenia poziomu cukru we krwi – działanie to jest szczególnie zauważalne w przypadku kwasu acetylosalicylowego.

NLPZ a leki psychotropowe

W trakcie farmakoterapii antydepresantami z grup SSRI i SNRI zaleca się ostrożność w kwestii stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wynika to z faktu, że zarówno NLPZ, jak i antydepresanty zwiększają ryzyko występowania krwawień.
Innym niebezpiecznym połączeniem jest stosowanie paracetamolu u pacjentów leczonych barbituranami lub karbamazepiną. Tego typu leki psychotropowe prowadzą do zwiększenia hepatotoksyczności paracetamolu, co w konsekwencji może spowodować uszkodzenie wątroby.

Leki przeciwzapalne a alkohol

Nie można zapominać o alkoholu, który w mniejszym lub większym stopniu oddziałuje na metabolizm leków. Połączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych z napojami alkoholowymi potęguje ryzyko m.in. krwawienia z przewodu pokarmowego lub trwałego uszkodzenia wątroby.

Bibliografia:

  1. Woroń J. „Interakcje leków przeciwbólowych – dlaczego są ważne dla lekarza POZ i innych specjalistów.” Lekarz POZ 2017, 6: 411-416.
  2. Brouwers JR., de Smet PA. „Pharmacokinetic-pharmacodynamic drug interactions with nonsteeroidal anti-inflammatory drugs.” Clinical Pharmacokinetics 1994, 27: 462-485.
  3. Verbeeck RK. „Pharmacokinetic drug interactions with nonsteroidal anti-inflammatory drugs.” Clinical Pharmacokinetics 1990, 19: 44-66.
  4. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/medications-non-steroidal-anti-inflammatory-drugs