NLPZ na stany zapalne mięśni.

Czy warto stosować NLPZ przy stanach zapalnych mięśni?

Stan zapalny w obrębie narządu ruchu może być spowodowany różnymi dolegliwościami – począwszy od bezpośredniego mechanicznego urazu tkanek, przez choroby przewlekłe typu reumatoidalne zapalenie stawów, a skończywszy na mniej oczywistych problemach, jak wady postawy ciała i związane z tym nieprawidłowości funkcjonalne. Osoby doświadczające bólu i zmian zapalnych mięśni często sięgają po leki z kategorii NLPZ – czy to dobre rozwiązanie?

Czy niesteroidowe leki przeciwzapalne są skuteczne wobec problemów mięśniowych?

Obecność stanu zapalnego w obrębie mięśni przeważnie rzutuje na pozostałe struktury aparatu ruchu m.in. torebki stawowe, więzadła czy ścięgna. Oprócz dolegliwości bólowych, co wynika z obniżonego progu pobudliwości zakończeń nerwowych, często dochodzi do ograniczenia zakresu ruchu i upośledzenia funkcjonalności. Zmiany zapalne przyczyniają się do wyzwolenia w organizmie rozmaitych mediatorów m.in. prostaglandyn, które są produkowane przez enzymy zwane cyklooksygenazą (COX-1 i COX-2). To struktury białkowe wytwarzane przez organizm właśnie w momencie szeroko rozumianego procesu patologicznego. Produkcja prostaglandyn skutkuje nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale i innymi niedogodnościami związanymi z reakcją zapalną:

  • obrzękiem,
  • zaczerwienieniem,
  • tkliwością uciskową,
  • zwiększoną ciepłotą ciała.

Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na zahamowaniu działania cyklooksygenaz 1 i 2, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia produkcji prostaglandyn i zwalczania zmian zapalnych oraz towarzyszących im niedogodnościom.

Jak stosować NLPZ przy stanach zapalnych mięśni?

Większość osób kojarzy leki typu NLPZ z kapsułkami i tabletkami, które stosuje się m.in. w okresie przeziębienia. Te same preparaty mogą znaleźć zastosowanie w przypadku dolegliwości mięśniowych. Niemniej jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór leków do miejscowej aplikacji np. kremu, maści czy żelu. Dlaczego? Produkt może być użyty bezpośrednio w miejscu objętym stanem zapalnym, a zawarta w preparacie substancja czynna przenika w głąb problematycznego obszaru i w ten sposób pozwala na skrócenie czasu wyzwolenia efektu przeciwbólowego. To znacznie skuteczniejszy sposób aniżeli w przypadku leków działających systemowo, które wymagają czasu, aby zostały strawione w żołądku. Co więcej, w przypadku NLPZ aplikowanych miejscowo jest znacznie mniejsza szansa przedawkowania i związanego z tym toksycznego zatrucia.

NLPZ na stan zapalny mięśni – co warto wybrać?

Najlepszym wyborem będą te leki, które wykazują równoczesne oddziaływanie na COX-1 i COX-2. Wówczas jest większa szansa, że zastosowany preparat przyniesie ulgę i spełni swoje zadanie w zwalczaniu występujących dolegliwości.

  • Diklofenak np. Diclac Lipogel, Olfen Hydrożel, Voltaren MAX
  • Ibuprofen np. Dolgit Gel, Ibuprom Sport żel, Nurofen Mięśnie i Stawy
  • Naproksen np. 4Flex Pure Żel, Naproxen EMO, Opokan Actigel

Warto też dodać, że niesteroidowe leki przeciwzapalne do miejscowej aplikacji występują także w formie aerozolu lub plastrów. Jest to alternatywa dla osób, które stronią od stosowania preparatów do wcierania (np. z powodu uczulenia). Przykładami są Ibuprom Sport Spray, Itami czy Olfen Patch.
Choć NLPZ są lekami dostępnymi bez recepty, to ich użycie zawsze należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Istnieje bowiem szansa, że stosowany preparat wejdzie w niebezpieczną interakcję z innymi lekami, suplementami diety bądź produktami spożywczymi, wywołując mniej lub bardziej niebezpieczne objawy niepożądane.

Bibliografia:

  1. Yance JR., Gill C. „Topical NSAIDs for chronic musculoskeletal pain in adults.” American Family Physician 2017, 96(9): 573-574.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=227
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=382
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=593