Leki przeciwzapalne stosowane u dzieci

Jakie leki przeciwzapalne mogą stosować dzieci

Chore dziecko to poważny problem. Zanim rodzice wybiorą się z maluchem do specjalisty po leki na receptę, to w pierwszej kolejności próbują domowych i mniej inwazyjnych sposobów. Częstym wyborem okazują się niesteroidowe leki przeciwzapalne – które z nich mogą być stosowane u dzieci?

NLPZ u dzieci – wskazania

Choć mogłoby się wydawać, że stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest domeną osób dorosłych, to jednak w wielu przypadkach sprawdzają się także u dzieci. Zwłaszcza że ich skuteczne przeciwdziałanie uwalnianiu mediatorów stanu zapalnego (tzw. prostaglandyn) jest pomocne w zwalczaniu:

  •     gorączki
  •     bólu zęba
  •     obrzęków
  •     bólu mięśni
  •     stanów zapalnych nosa i ucha
  •     dolegliwości bólowych o podłożu menstruacyjnym
  •     objawów infekcji dróg oddechowych (np. ból gardła, katar)
  •     następstw kontuzji i urazów narządu ruchu (np. stłuczeń, skręceń)

Leki przeciwzapalne dla dzieci – które stosować?

Większość specjalistów rekomenduje stosowanie paracetamolu. Powodem jego powszechnego użycia jest wyjątkowo duża skuteczność w zwalczaniu gorączki. Oprócz tego ma stosunkowo dobre działanie przeciwbólowe. Rodzice mogą go z powodzeniem wykorzystać w przeciwdziałaniu objawom przeziębienia. Największą zaletą użycia leków z paracetamolem jest bezpieczeństwo ich stosowania – tego typu preparaty nie stwarzają zagrożenia dla przewodu pokarmowego i wątroby. Ponadto, w przeciwieństwie do pozostałych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamol można łączyć z innymi NLZP.

Drugim polecanym lekiem przeciwzapalnym jest popularny ibuprofen. Oprócz skutecznego przeciwdziałania gorączce prezentuje wyjątkowo silne właściwości przeciwbólowe. Leki z ibuprofenem można zastosować w przypadku dolegliwości bólowych dotyczących mięśni lub związanych z problemami menstruacyjnymi, co często się zdarza u dziewcząt przy odczuwaniu pierwszych miesiączek. Ponadto ibuprofen ma jeszcze jedną zaletę – niezwykle skutecznie zwalcza zmiany zapalne. Dlatego też preparaty zawierające go w składzie można zastosować w zwalczaniu objawów uciążliwego przeziębienia i dolegliwości związanych z infekcjami dróg oddechowych. Ibuprofen można zastosować u dziecka borykającego się ze zmianami zapalnymi zatok, nadmierną ilością wydzieliny, katarem i obrzękami w obrębie błon śluzowych. Niestety długotrwałe stosowanie tego leku jest niemożliwe z uwagi na ryzyko naruszenia kondycji wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.

Które NLPZ są niewskazane dla dzieci?

Lekarze podkreślają, że leczenie dziecka aspiryną lub polopiryną – kwasem acetylosalicylowym – grozi niebezpieczeństwem. Choć lek jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym, to z całą pewnością nie sprawdzi się u najmłodszych pacjentów. Istnieje bowiem poważne ryzyko, że kwas acetylosalicylowy wywoła niebezpieczny zespół Reye’a. To choroba będąca rodzajem ostrej encefalopatii, której konsekwencją jest rozwój obrzęku mózgu i wątroby. Praktycznie połowa potwierdzonych przypadków zespołu Reye’a kończyny się poważnym uszkodzeniem systemu nerwowego. W drugiej połowie następuje zgon. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie leków z kwasem acetylosalicylowym u dzieci po przebytej grypie lub ospie. Przypuszcza się, że organizm wykazuje większe powinowactwo do występowania tej choroby.

 

Bibliografia:

  1.     Gontko-Romanowska K., et al. „Postępowanie w drgawkach gorączkowych u dzieci na etapie przedszpitalnym i wczesnoszpitalnym.” Standardy Medyczne/Pediatria 2016, 13: 639-645.
  2.     Albrecht P. „Leki stosowane w przeziębieniu dzieci.” Pediatria po Dyplomie 2011, 15(5): 83-90.
  3.     Schror K. „Aspirin and Reye syndrome: a review of the evidence.” Paediatr Drugs 2007, 9(3): 195-204.